30 Ekim 2014, Perşembe
bugünün başlıkları (33)

evcil hayvanlara verilen ilginç isimler

1. insan ismi verildiğinde de çok evin içinde garip haller yaşanıyor. yıllar önce bir kedimiz vardı. birisi yavru kediyi zabıta noktasının önüne bırakmış.- camii gibi düşünmüş heralde- bulan zabıta da bizim ihtiyar bakkala götürmüş. o da dükkanın kenarında kedilere bir şeyler falan verir sever. ben de alışverişe gitmiştim. bitti işim, giderken şunu da götür dedi. nerden geldi bu dedim. sabri verdi. gel lan sabri gidiyoruz dedim.

sabri ev hayatına alışmıştı. ama konularda adı geçince az biraz yabancı insanlar sabriyi insan sanıyordu çok komiğime gidiyordu.

2. köpeğimin ismi çorap

3. "bayram"

Gerci pek evcil hayvan sayilmaz, buzagiya surunun ilk yavrusu oldugundan bayram ismini vermislerdi. surunun sahibi** buzagiya mevlut falan da okuttugundan, duyanlar 5 kizi olan suru sahibinin baska bir kadindan oglu oldugunu ve bu yuzden ailecek bu kadar sevindiklerini falan saniyorlardi..

4. köpeğe kedi ismini veren birini anımsadım. ben bir kedime sesi çok güzel diye figaro ismini vermiştim. başka bir kedime de hem rengi açık gri siyah karışımı olduğundan, hem ne zaman öpülmeye kalkılsa seven kişi hapşırttığından(tozlu yerlerede geziyor olsa gerek) karabiber adını vermiştim. zamanla hapşırtma özelliği geçti, onun yerine burnunu öpünce hafif acı tat almaya başladım, adı kısalıp biber oldu. arkadaşımın kedisinin adı pakize'ymiş, ilk duyduğumda kedinin karakteriyle inceden dalga geçmek içim lakap taktığını sanmıştım ama adı gerçekten pakize'ydi ve pakize adında bir kadın gibi davranıyordu. şişko, bol tüylü, huysuz, keyfine düşkün bir kedi. bir de pek sevimsiz bir hikaye içinde duymuştum köpeğe bir insanla alay etmek için o'nun adının verildiğini, insana köpek demek için, köpeğe o insanın adının verildiğini. insanın ismi de ilginçti, ağa. ormanda bulduğu bukalemunu besleyen bir arkadaşım hayvanın adını kırmızı koymuştu. her renge girebilen bukalemun çünkü bir tek kırmızı renge bürünemiyordu, pembemsi bir şey olup, sinirlenip kalıyordu garibim. çocukken mahallenin çocuklarınca bir araya gelip beslediğimiz tırtılın adı mücahit'di, mahalle muhtarı gibi obur olduğundan o'nun ismini vermiştik, sonra mücahit tırtılı, az yemesiyle, fit vücuduyla meşhur oruç adında bir horoz yedi. geçmiş sevgililerimden birinin kedisinin adı mikomido'ydu, bir çizgi film karakterinin adıydı, o'na kısaltıp muku diyorduk. muku kendini bir çizgi film karakterinden çok bir model, yıldızı her daim parlayan bir şöhret sanıyordu, whiskas marka kedi mamasının modeli olan grimsi tekir kediye çok çok benziyordu.

5. türev & integral. bunlar bi çift van kedisiydi evet.

6. kürşat - arkadaşımın yıllar önce kaybolan hamsterının ismi
    cevat - bu da başka bir arkadaşımın yıllar önce çiftliğe götürülen ördeğinin ismi. o ördeğin rosto olduğunu düşünüp üzülmüştük :(

7. cikcik tavuk olmaya yüz tutmuş civcivlerime verdiğim isimdi.
    n'oldu acaba onlara??

8. evcil değildi ama adıyla evcil bir balık olmuştu bahrevan. balığımın adını bahrevan koymuştum. büyük ihtimalle adındaki hüzünden öldü.

9. beta balığına alfa koyan arkadasım var balık fanusa kafasını carpıyordu en son

10. osman.dayımın kuşunun adıydı.*

11. balıklarıma polat ve memati adını koymuştum

12. sihirli annem furyası varken kaplumbağamın adını perihan teyze koyduydum. bir hafta yaşadı garibim adını bile öğrenemeden gitti.

13. zebercet

14. babam tavuğa annemin ismini vermişti

...tümünü göster...