3 Eylül 2014, Çarşamba
bugünün başlıkları (5)

toprak atalardan miras değil çocukların emanetidir

1. bir kızılderili söylemidir, "bu topraklar bize atalarımızdan miras değil çocuklarımızdan emanettir" der biri. ne güzel der.

türkiye türklerindir ingiltere ingilizlerindir efendim azerbeycan azerilerindir falan, bunlar salak saçma ve gereksiz söylemler. dünya insanlarındır.

dikkat çekmek istediğim nokta ırka yönelik ülke belirlemektir * *, sen kalkıp da "türkiyede türkler büyük bir çoğunluktur" diyebilirsin ama "türkiye türklerindir" dedin mi iş değişir. kusura bakma hiç. eğer zamanında bir rum çıkıp üzerinde yaşadığın topraklar üzerinde bir rum devleti kursaydı ve sen kaldığın yer dolayısıyla burada yaşamak zorunda kalsaydın, bi gün biri sana "bu ülke rumlarındır" deseydi, hiç mi kalkıp ya bu topraklar üzerinde birlikte yaşıyoruz demezdin? derdin. ee? kimsenin bir toprak sahip olduğu yok vatandaşlık hakları çerçevesince zaten. ya da daha net bir soru, toprak sahip olunabilecek bir şey midir? değildir güzel insan, değildir. çevresi tel örgülerle çevrildi iki de bayrak dikildi diye ne topraklar bir devlete ne de bir ırka mensuptur. toprak topraktır ya. senin veya onun olduğu için değil, toprak topraktır yani. bu neyin sahipliği? ülke bütünlüğü çok ayrı bir şey, toprak sahiplenmek çok çok ayrı bir şey çünkü. lütfen her şeye sahip çıkmaya çalışma. lütfen.

2. kızılderililer bu söylemi toprağın insan milliyetine göre tapusu için söylememiş ki..
    dağlar,dereler,göller,ağaçlardır bahsedilen..
    insan tıpkı hayvan,bitki ve cansız doğa -taş, toprak-gibi bunun bir parçasıdır..insan derken kast edilen türdür burada...

3. 'bize bu dünya atalarımızdan miras kalmadı,çocuklarımızdan ödünç aldık' diye biliyorum ben bu atasözünü ve ugggiymeyene katılıyorum,kızılderililer bu sözle dünyanın kaynaklarını sonsuza kadar bize sunamayacağını,tüketirken geleceği de düşünmemizi hatırlatırlar.

4. Konuya Dip not düşelim;

Bu sözün sahibi Kızılderili Şefi Seattle'dır. Abd'nin Seattle kenti meydanında kendisi adına dikilen anıttın altında bu söz yazar.

...tümünü göster...